Zapalenie ucha akustycznego w locie

50-letni męski lekarz poprosił o ocenę lekkiego dyskomfortu w lewym uchu, które nawracało z przerwami przez tydzień. Cztery dni przed wizytą miał trudności z oczyszczeniem wody z lewego ucha po pływaniu. Nie było historii urazu, otorrhea lub utraty słuchu. W poprzednim miesiącu poleciał do Europy iz powrotem bez żadnych objawów związanych z uchem.
Badanie zewnętrznej części lewego ucha ujawniło gąbczastą jasnobrązową masę, która całkowicie wypełniła kanał słuchowy. Małe szczypce z łatwością usuwały masę w jednym kawałku, cylinder o długości 12 mm i średnicy 5 mm, który wydawał się być wykonany z miękkiej gumy piankowej. Otoskopia ujawniła rumień w przewodzie słuchowym, ale nie stwierdzono nieprawidłowości błony bębenkowej. Pacjent stanowczo zaprzeczył wkładaniu jakichkolwiek obcych materiałów lub instrumentów do jego ucha, ale nie był w stanie rozpoznać ani wyjaśnić cylindra, który został tam znaleziony. Jego objawy uszu i rumień stopniowo zanikały w następnym tygodniu.
Krótko po tej wizycie jeden z nas poleciał dwoma lotami krajowymi, które oferowały rozrywkę audio w locie poprzez indywidualny zestaw słuchawkowy. Stwierdzono, że słuchawkę piankowo-gumową na zestawie słuchawkowym zawiera luźny cylinder o wymiarach 12 na 5 mm, który dokładnie pasuje do obiektu wyjętego z ucha pacjenta. Kontrola innych zestawów słuchawkowych, zamkniętych w przezroczystej torbie z tworzywa sztucznego, pokazała, że trzy z czterech zawierały jeden lub dwa z tych samych cylindrów piankowych umieszczonych luźno w słuchawce. Te loty krajowe obejmowały te same główne linie lotnicze, z których pacjent korzystał do lotów do Europy. Zidentyfikowaliśmy prawdopodobne źródło ciał obcych w uchu związane z używaniem zestawów słuchawkowych podczas lotu.
Henry S. Kahn, MD
Sandra D. Maryman, MD
Emory University School of Medicine, Atlanta, GA 30303-3219
[patrz też: wieści lubońskie, masc emla, regu therm cena ]

Powiązane tematy z artykułem: masc emla regu therm cena wieści lubońskie