Radiologia płucna

Ta książka została wyprodukowana przez członków Towarzystwa Fleischner, grupy 62 radiologów płuc, patologów i klinicystów o wspólnym zainteresowaniu chorobą klatki piersiowej. Jak stwierdzono w przedmowie, jest to ich drugi wysiłek ku czci dr Felixa G. Fleischnera. Pierwsza książka, Frontiers of Pulmonary Radiology: Patofizjologiczne, roentgenograficzne i radioizotopowe (New York: Grune & Stratton, 1969), została opublikowana po pierwszym seminarium w Bostonie w 1967 r. Uhonorowania dr. Fleischnera i ukazała się wkrótce po jego śmierci w 1969 r. społeczeństwo obejmuje uznanych i dobrze znanych pulmonologów z całego świata. Obecna książka jest bogatym zasobem, który wynagrodzi czytelnikom zainteresowanie medycyną płuc, niezależnie od ich specjalności. Książka jest podzielona na dziewięć sekcji składających się z 30 rozdziałów. Odpowiednio, pierwsza sekcja obejmuje rozwijające się płuco. Druga sekcja, Interstitial Lung Diseases , zawiera rozdział dotyczący przeszczepu płuc. Następne sześć rozdziałów omawia tematy chorób naczyń, opłucnej, ostrego uszkodzenia płuc, choroby dróg oddechowych, AIDS i raka płuc; dziewiąta sekcja to potpourri zatytułowana Nowe modalności .
Istnieje pewna rozbieżność między rozdziałami w zakresie zasięgu, zakresu bibliografii i jakości reprodukcji obrazu. Byłem trochę sfrustrowany znaczną zmiennością jakości obrazów. Rozdział 21, Mukowiscydoza i rozdział 27 Techniki interwencyjne w klatce piersiowej zawierają obrazy, które są doskonałe, ale inne, które są raczej słabe, w tym niektóre z nich są przestarzałe. Szczególnie podobały mi się sekcje dotyczące rozwijającego się płuca, choroby dróg oddechowych i AIDS. Sekcja dotycząca raka płuc mogłaby być wzmocniona przez inny wybór tematów, w szczególności kontrowersje dotyczące określania etapów, nadzoru po leczeniu i zastosowania nowych technik obrazowania.
Poleciłbym Radiologię płucną wszystkim klinicystom zainteresowanym chorobą klatki piersiowej jako dobrze napisaną, starannie zredagowaną recenzję losowej listy tematów płucnych. Nie ma on charakteru uniwersalnego, wolnostojącego podręcznika i dlatego prawdopodobnie nie znajdzie się na półkach większości radiologów i pulmonologów. Poleciłbym go jako źródło biblioteki i pracę referencyjną dla mieszkańców lub kolegów podczas ich szkolenia. Jest to odpowiedni hołd dla pamięci dr. Fleischnera i członków Towarzystwa Fleischner.
David G. Bragg, MD
University of Utah School of Medicine, Salt Lake City, UT 84132

[hasła pokrewne: apteka całodobowa rzeszów, lacidofil ulotka, ezosfera ]

Powiązane tematy z artykułem: apteka całodobowa rzeszów ezosfera lacidofil ulotka