Korozja medycyny: czy profesja może odzyskać swoje moralne dziedzictwo Zmartwiona choroba: recepta na zdrowie w ocalonej Ameryce

Reforma służby zdrowia powróciła – przynajmniej retorycznie. Te dwie książki sugerują, że zarówno Demokratom, jak i Republikanom brakuje łodzi, lub może przestawia leżaki na statku, który już się znajduje. Kandydaci na prezydenta obu partii ufają prywatnym ubezpieczycielom i składają hołd technicznej wirtuozerii amerykańskich lekarzy i szpitali. Ale John Geyman wini ubezpieczycieli i ich korporacyjnych braci za problemy zdrowotne w kraju, podczas gdy Nortin Hadler widzi zakład medyczny, który pchnął interwencjonizm na krawędź ataku. Autorzy obu książek analizują, dlaczego nasze niebotyczne, kosztowne zabiegi medyczne przynoszą tak mierne wyniki – ale na bardzo różnych poziomach. Geyman koncentruje się na polityce finansowania i korporacyjnym przejęciu medycyny. Wieloletni czytelnicy czasopisma napotkali ten temat, poczynając od klasycznego artykułu Arnolda Relmana z 1980 roku na temat początkowego zagrożenia stwarzanego przez kompleks medyczno-przemysłowy . Geyman marnuje ćwierć wieku skrupulatnie przywołanych dowodów, aby twierdzić, że opieka rynkowa jest jazda nieubłaganie w kierunku dominacji dużych korporacji, których priorytetem jest ich zysk. Inwestorzy będący własnością ubezpieczycieli, sieci szpitali i firmy farmaceutyczne wypaczają priorytety i praktykę medyczną. Zbyt wielu lekarzy poszło w swoje ślady, uwiodło ich handlarzy narkotyków, finansowania badań z ukrytymi więzami i zyski insiderów ze szpitali specjalistycznych joint-venture i tym podobnych. Te lukratywne związki położyły kres osłabieniu i zdemoralizowaniu zawodu.
Głos literacki Geymana wynika z jego niezwykłych zawodowych i politycznych trajektorii: od wiejskiego lekarza do katedry wydziału akademickiego i wybitnego redaktora czasopisma, a od długoletniego republikańskiego do przewodniczącego Lekarzy na rzecz Narodowego Programu Zdrowia, grupy, która opowiada się za narodowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Jego książka jest pełna pomysłów, oburzenia i danych – na przykład, śmiertelność w szpitalach będących własnością inwestorów jest o 6% wyższa niż w szpitalach non-profit, a jednak leczenie w szpitalach będących własnością inwestorów kosztuje od 3 do 13% więcej. Koszty ogólne dla ubezpieczycieli prywatnych są czterokrotnie wyższe niż w przypadku Medicare. Liczba administratorów medycznych wzrosła w ciągu ostatniego ćwierćwiecza o 18 razy szybciej niż liczba lekarzy. Każdego roku ponad 18 000 amerykańskich dorosłych umiera z powodu braku ubezpieczenia zdrowotnego. Książka Geymana brzmi jak starannie przygotowane wielkie rundy – uzupełnione wykresami i wykresami – prezentowane przez namiętnego adwokata i uczonego.
Geyman przepisuje powszechne ubezpieczenie, które jest tworzone jak tradycyjne Medicare, z funduszami zebranymi przez podatki i płaconymi bezpośrednio lekarzom i organizacjom non-profit, domom opieki i innym takim instytucjom. Eliminując prywatnych ubezpieczycieli, upraszczając zwrot kosztów i ograniczając własność instytucji opieki zdrowotnej przez inwestorów, taki program mógłby zaoszczędzić około 300 miliardów dolarów rocznie na biurokracji i zyskach – wystarczyłoby na pokrycie 47 milionów nieubezpieczonych osób i poprawę zasięgu dla większości innych Amerykanów.
Hadler, reumatolog i specjalista medycyny pracy, koncentruje się na decyzjach medycznych. Oskarża lekarzy o handel fałszywymi chorobami i obiecuje fałszywe lekarstwa, a także oskarża pacjentów o odmowę przyjęcia normalnych niedomagań wieku i nieuchronności śmierci
[patrz też: geratam, regu therm cena, wieści lubońskie ]

Powiązane tematy z artykułem: geratam regu therm cena wieści lubońskie