Chirurgia Bariatryczna kontra konwencjonalna terapia medyczna dla cukrzycy typu 2

Obejście żołądka Roux-en-Y i rozerwanie żółciowo-trzustkowe może znacząco złagodzić cukrzycę u chorych z otyłością, często powodując remisję choroby. Potrzebne są prospektywne, randomizowane badania porównujące te procedury z leczeniem farmakologicznym w leczeniu cukrzycy. Metody
W tym jednoośrodkowym, nie zaślepionym, randomizowanym, kontrolowanym badaniu, 60 pacjentów w wieku od 30 do 60 lat z indeksem masy ciała (BMI, waga w kilogramach podzielona przez kwadrat wysokości w metrach) 35 lub więcej , historia co najmniej 5 lat cukrzycy i poziom hemoglobiny glikowanej wynoszący 7,0% lub więcej był losowo przydzielany do otrzymania konwencjonalnej terapii medycznej lub poddany albo omijaniu żołądka albo odwróceniu bilioprzedserwu. Pierwszorzędowym punktem końcowym była stopa remisji cukrzycy po 2 latach (definiowana jako poziom glukozy na czczo <100 mg na decylitr [5,6 mmol na litr] i poziom glikowanej hemoglobiny <6,5% przy braku terapii farmakologicznej).
Wyniki
Po 2 latach remisja cukrzycy nie wystąpiła u żadnego z pacjentów w grupie leczonej farmakologicznie, w porównaniu z 75% w grupie z pominięciem żołądka i 95% w grupie z odwróceniem biliotrzewowo-trzustkowym (p <0,001 dla obu porównań). Wiek, płeć, wyjściowy BMI, czas trwania cukrzycy i zmiany masy ciała nie były istotnymi czynnikami prognostycznymi remisji cukrzycy po 2 latach lub poprawą glikemii po i 3 miesiącach. Po 2 latach średni wyjściowy poziom hemoglobiny glikowanej (8,65 . 1,45%) zmniejszył się we wszystkich grupach, ale pacjenci w obu grupach chirurgicznych wykazywali największy stopień poprawy (średnie stężenie hemoglobiny glikowanej, 7,69 . 0,57% w terapii medycznej). grupa, 6,35 . 1,42% w grupie gastric bypass i 4,95 . 0,49% w grupie dywersyjno-dwukierunkowej).
Wnioski
U ciężko otyłych pacjentów z cukrzycą typu 2 chirurgia bariatryczna zapewnia lepszą kontrolę glikemii niż leczenie farmakologiczne. Przedoperacyjny BMI i utrata masy ciała nie przewidywały poprawy hiperglikemii po tych zabiegach. (Finansowany przez Katolicki Uniwersytet Rzymski, numer ClinicalTrials.gov, NCT00888836.)
Wprowadzenie
Częstość występowania cukrzycy typu 2 gwałtownie rośnie na całym świecie, równolegle z epidemią otyłości. W 2010 r. Światową częstość występowania cukrzycy typu 2 oszacowano na 8,3% dorosłej populacji, a odsetek ten wzrośnie do 9,9% do 2030,1. U 23% pacjentów z chorobliwą otyłością cukrzyca typu 2, 2 i Częstość występowania cukrzycy wykrytej w badaniu przesiewowym wynosi 8% .2 Szacuje się, że całkowite wydatki na cukrzycę wyniosły w 2010 r. co najmniej 376 miliardów dolarów, a w roku 2030 wyniosły 490 miliardów dolarów.
Konwencjonalne leczenie cukrzycy typu 2 tylko częściowo zapewnia odpowiednią kontrolę glikemii i zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe.4 Zarządzanie cukrzycą jest szczególnie trudne u pacjentów otyłych
[hasła pokrewne: arsen sieradz, błona odblaskowa, centrum mowy i słuchu kajetany ]

Powiązane tematy z artykułem: arsen sieradz błona odblaskowa centrum mowy i słuchu kajetany